Správný věk pro odběr kotěte - 13. týdnů života

Jako každý rok i letos jsou "zvířecí" rubriky inzertích časopisů plné inzerátů snažících se udat 5 týdnů stará koťata, k odběru hned, nebo nejlépe včera. A proto přinášíme dva články propagující zodpovědný pristup ke kočce a koťatům.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Proč se kotě ponechává u mámy-kočky do věku 13 týdnů?

Hranice 13, resp. 14 ti týdnů není určena bez důvodů. V tomto období se kotě musí naučit přejít od kojení k přijímání tuhé stravy - pokud je od matky odděleno v době, kdy je ještě převážně kojeno, hrozí mu při tak rychlém přechodu na tuhou stravu žaludeční a střevní potíže, které mohou mít někdy až fatální následky v podobě úhynu kotěte. V lepším případě, když se podaří kotě vyléčit, bude pravděpodobně muset být již celý život na dietě, popř.na velmi pečlivě složeném jídelníčku.S kojením získává kotě též obranné látky od matky, které jsou velmi důležité pro obranyschopnost kotěcího organizmu proti různým nákazám v době, kdy kotě ještě není očkováno. Kotě též musí získat různé návyky - např. čistotnost při vyměšování, a tomu se může naučit jen od matky.

Jaká rizika hrozí kotěti, které je odebráno od mámy ve věku 4-5 týdnů?

Předčasný odběr kotěte od matky přináší pro zdraví kotěte velká rizika: Každá změna prostředí je pro kotě stres, není-li kotě odčerveno a očkováno, což ve věku 4 - 5 týdnů zcela jistě není, hrozí mu při stresu větší možnost nákazy. Následná léčba v tak útlém věku nemusí být úspěšná. Kotě nemá návyk čistoty, což přináší nemalé starosti novému majiteli. Změna prostředí a lidí je pro něj větší psychickou zátěží než ve věku 13 - 14 ti týdnů, kdy je již samostatné. Další rizika plynou již z předchozího bodu - zdravotní problémy při přechodu na tuhou stravu.

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proč nedávat kotě z domu před 13. týdnem jeho života

Chovatelský řád závazný pro všechny chovatele sdružené v Českém svazu chovatelů koček mimo jiné nařizuje, že kotě smí být odebráno od matky nejdříve ve 13 týdnech svého života. Ačkoliv je k tomuto nařízení spousta dobrých důvodů, pro spoustu lidí je to velké překvapení. Aby ne, když v inzertních novinách běžně najdete nabídky koťat ani ne dvouměsíčních...

 


Lidé často poukazují na odběr štěňat v sedmi týdnech a diví se, proč kotě má odcházet až takto "dlouho". Rozdíl je v tom, že štěňatům vštěpuje základy chování a čistotnosti nový majitel, ale koťatům všechny potřebné návyky předává matka. Učí je čistotě, což nový majitel velmi ocení. Při odběru malinkého kotěte se však lidé často podivují jeho nečistotnosti a nešikovnosti. Také kočičí lovecké hry, které koťata hrají se sourozenci a nám, lidem, připadají někdy až surové, se v případě předčasného odběru kotěte od matky soustředí na člověka. Nový a hlavně notně poškrábaný majitel se opět diví, proč je kotě tak surové. Potenciální majitelé také často argumentují tím, že si malinké kotě lépe zvykne. Opak je pravdou - zdravé a sebevědomé kotě se bez problémů přizpůsobí i ve věku několika měsíců. A hlavně bez zdravotní újmy.


Dalším úskalím je očkování. Je to zátěž pro kotě ve dvanácti týdnech, natož pro šestitýdenního drobečka. Kotě přijímá v mateřském mléce všechny potřebné protilátky, a proto jej není potřeba očkovat před odstavením, které se děje kolem 12tého týdne. Při předčasném odběru také hrozí riziko průjmů. Většinou tato malá koťátka nejsou ani odčervena. Nový majitel je potom nucen vydávat velké částky za veterinární služby a léčení. Prostě stejně jako u miminek i u koťat je vhodné, aby byla co nejdéle kojena. Kojení a pobyt s matkou a sourozenci prospívá také psychickému stavu kočičího miminka.

Každý zájemce o kotě by si měl položit otázku, co vlastně chce. Pokud chce společníka, zdravého a vyrovnaného, měl by si počkat nejméně do třinácti týdnů věku kotěte. Pokud je mu nabízeno kotě mladší, měl by si uvědomit, co vede chovatele k tomu, aby hazardoval se zdravím a pohodou zvířátka. Je to samozřejmě ekonomická stránka. Po šestém týdnu je již potřeba kotě přikrmovat, což při cenách opravdu kvalitních krmiv není levná záležitost. Chovatel, kterému záleží na zdraví jeho odchovů, nešetří a rád tyto částky vydá. A věřte, že to nejsou částky malé.

_________________________________________________________________________________________________________________________________


A co vzkázat lidem, kteří odstavují koťata ve čtyřech týdnech? Nevím. Myslím, že jsou tak sobečtí, hloupí, ziskuchtiví či lakomí, že apelovat na jejich rozum a cit je zbytečné.

A co vzkázat případným majitelům? Jenom spokojené, zdravé kotě = spokojený páníček.

 

 

Zdroj: kocky-online