Slasti a strasti

Na příjemné stránky chovu britské kočky jakožto domácího zvířete by se nebylo jistě těžké přijít. S koupí živého tvora nebývají spojené pouze příjemné, ale též méně příjemné stránky. Zdravá britská kočka, o kterou je dobře pečováno, se může dožít až 15 let. Každý den svého života je na vás zvíře plně odkázáno, co se krmení, péče a pozornosti týče. Nejenže musíte každý den čistit jeho toaletu, nýbrž mu musíte také dávat odpovídající krmivo, které však nebývá vždy nejlevnější. K běžné péči o kočku patří též pravidelné procedury, kterými jsou odčervovací kúra, opatření proti blechám či každoroční očkování proti kočičím nemocím.

Dospělé britské kočky bývají většinou klidné, mláďata však mohou čas od času zvrhnout váš oblíbený květináč nebo zatnout drápky do sedací soupravy. Mimo to může kočka, ať již stará nebo mladá, udělat občas loužičku na místě, které není k tomuto účelu určeno, nebo vyvrátit chomáč chlupů na vaši tapetu. Navíc ztrácí britská kočka stejně jako jiné kočky svou srst. Přestože ji budete muset v době línání každý den česat nebo kartáčovat, budete neustále nacházet vypadané chlupy na vašem nábytku a oblečení. Jedete-li na dovolenou, musíte najít někoho, kdo se o kočku během vaší nepřítomnosti postará, nebo musíte pátrat po dobrém kočičím penzionu.

Také se může stát, že vaše kočka onemocní. V takovém případě je pak zvíře naprosto závislé na vaší péči. Požádáte-li o pomoc veterináře, může být v některých případech účet opravdu vysoký, možná si dokonce budete muset vzít den či několik dnů volna, abyste mohli s nemocnou kočkou zůstat doma.

Všechny tyto okolnosti byste měli při rozhodování, zda si pořídit kočku jako domácí zvíře, zohlednit. Důležité je, abyste si všech případných problémů byli vědomi ještě před tím, než si kotě či dospělou kočku přivedete domů.

Koťata a charakter

Většina lidí dá při pořizování kočky zcela pochopitelně přednost kotěti před dospělou kočkou. Koťata jsou neodolatelná a koťata britské kočky navíc zaujmou plyšovým a zaobleným vzhledem. I přesto se však můžete rozhodnout pro kočku starší. Pouto, které navážete se starší kočkou, bude stejně silné jako pouto, které vás spojuje s kotětem. Starší kočka si možná bude na novou situaci zvykat pomaleji, ale nakonec se přizpůsobí stejně dobře, jako kotě.
Kočky a děti

Mnoho domácích zvířat si lidé do domácnosti přivedou na přání dětí. Pro sociální vývoj dítěte je velice dobré, pokud vyrůstá ve společnosti zvířat a naučí se tak nést zodpovědnost za dalšího živého tvora. Nepočítejte však s tím, že se vaše malé děti budou o kočku starat samy. Děti ještě nemají tolik vyvinutý smysl pro zodpovědnost. Kromě několika vyjímek dětské nadšení rychle opadne a starost o kočku zůstane pouze na vašich bedrech.

Pokud vycházíme z předpokladu, že se britská kočka může dožít i 15 let, není vůbec vyloučeno, že děti se již z domova odstěhují a kočka bude stále ještě v plné síle. Nikdy si proto nepořizujte kočku pouze kvůli dětem, musíte ji chtít vy sami.

Naučte své děti, že kočka je živý tvor, kterého je třeba respektovat, a že nikdy nemají kotě nebo dospělou kočku rušit ze spánku. Přirozeně nesmíte tolerovat, aby děti s kočkou zacházely příliš hrubě nebo ji za hlasitého křiku honily po domě. Kočky se mohou přestat ovládat a podle své povahy jednat ze strachu buď agresivně, nebo naopak bázlivě.

Ukázky jsou z knihy britská kočka, kterou vydalo nakladatelství REBO. Britská kočka je jedno z nejoblíbenějších plemen koček, nejen u nás. I v přehledu plemen koček vévodí počtem přečtení právě britská kočka. Má klidnou povahu, je stálá a vypadá neodolatelně ve všech svých varietách.

 

Zdroj: psi a kočky.cz