Máme doma koťátko

 

Máme doma koťátko

Výběru koťátka jste věnovali velkou péči a teď máte to nejúžasnější kotě pod sluncem doma. Nebo jste se smilovali nad plachou kočkou, která strávila v útulku již pár měsíců? Ať patříte do první nebo druhé kategorie, nebo pokud o pořízení přítulného chlupáče zatím jenom uvažujete, jistě vám přijde vhod pár rad na téma "jak doma zabydlet kočku".

 

 

Když přinesete kočku domů: Vypusťte jí do místnosti/ místností, kde je její toaleta a mističky. Tedy zřejmě předsíň (a WC) a kuchyně. Pokud je kočka krotká, jako první ji posaďte na její toaletní misku. Bude se na vás koukat, jako že jste na hlavu - ale zapamatuje si, kde WC hledat. Tento "cvik" je třeba, především u kotěte, v průběhu pár hodin ještě několikrát zopakovat. Pokud kočka WC použije, velice pochválit. Kočku je potřeba nechat v klidu vše projít a očichat, pro ni je stěhování velká změna a na mazlení zřejmě nebude mít hned náladu. Ona na rozdíl od vás neví, jestli je ráda, že je u vás, je na tom podobně jako dítě první den na letním táboře. Buďte prosím trpěliví. Vodu by měla mít k dispozici ihned, nakrmit je jí lépe až poté, co se seznámí s prostředím (malý "úplatek" pro seznámení s rodinou). Když je kočka dobře "zabydlená" (několik hodin i dnů) a trefí spolehlivě na své WC, pouštíme jí postupně do dalších částí bytu. Místnost, kam nemá mít přístup, musí být "tabu" hned od začátku.

Úplně plachou kočku raději nastěhujeme do jednoho (lépe neobydleného) pokoje i s WC, mističkami s jídlem a vodou atd., necháme ji v místnosti v otevřené přepravce, "nevysýpáme" ji a nenutíme vylézt. Až se odhodlá, její první kroky povedou do úkrytu. V tom bude zřejmě trávit veškerý čas, kdy budete v místnosti, a to několik dnů i týdnů. Nenuťte ji násilím, lákejte na krmení, přemlouvejte, vlídně na ni promlouvejte... I z takových koček už se stali po čase velicí mazlíci.

Pokud kočce hned poskytnete úkryt (krabice s dírou, jedna na zemi, druhá na skříni, textilní pelíšek "kukaň") a nebudete tam za kočkou "lézt" - bude pro ni bezpečný, nebudete jí muset páčit zpoza skříně, zpod pohovky a navíc ji v nouzi v krabici snadno chytíte.

 

 

Zdroj: kocky-online